תרגילים לחיזוק הזיכרון

הגוף שלנו הוא כמו מכונה, וככזה הוא דורש "שימון" כדי לשמר את הקיים ולחזק אותו. המוח והיכולות הקוגניטיביות שלנו, לא שונים בעניין הזה. כדי לשמור עליהם צריך להפעיל אותם. 

אבל מי אמר שזה חייב להיות משעמם?! בטח לא אנחנו!

החורף ממש מעבר לפינה, ואיתו הישיבה הממושכת בבית, ירידה בפעילויות חוץ וכו' שגם יכולים לתרום לירידה בכושר הפיזי והקוגניטיבי. ולכן, קבלו מאיתנו כמה רעיונות למשחקים ותרגילי זיכרון מהנים ששום מזג אוויר לא משפיע עליהם.

משחקי טריוויה

טריוויה היא דרך נפלאה לגרות את את המוח תוך הנאה ובילוי עם חברים. מבחר הנושאים הרחב מאפשר למשתתפים לבחור תחום רלוונטי ומעניין. כמובן, שמשחק עם כמה משתתפים יהיה מגוון וסוחף יותר, אך טריוויה אפשר לשחק גם לבד, במיוחד כשהמטרה היא חיזוק הזיכרון. 

מגורים בדיור מוגן, מנגיש ומקל על האפשרות לקיים משחק רב משתתפים ואפילו לקיים משחק טריוויה בכל שבוע ביום קבוע ולהתמקד בתחום או נושא אחר בכל מפגש. זו פעילות שיכולה להיות מושלמת לעונת החורף, כאשר פעילויות החוץ פחות זמינות. 

משחק זיכרון קצר

עבור המשחק או התרגיל הזה צריך אדם נוסף. זוהי פעילות קלילה, שעורכת כמה דקות ורצוי לעשות אותה מספר פעמים במהלך השבוע. לצורך התרגיל, איש צוות או דייר נוסף, יניחו על מגש מספר פריטים רנדומליים ותנו למשתתף הצצה מהירה, כסו את המגש ובקשו ממנו להיזכר ולומר אילו פריטים היו על המגש. 

 

 

משחק רשימת קניות

המשחק הזה עוזר למשתתפים להשתתף בשיחה ולעשות שימוש בטריגרים מוכרים מחיי היומיום. משחק הזיכרון הזה מסייע לשיפור הזיכרון בגיל הזהב, ע"י אתגור החשיבה ושיפור כישורי זיכרון. 

איך משחקים:
1. המשתתף הראשון מכריז: "הלכתי לסופרמרקט וקניתי…. " (בחרו מוצר).
2. המשתתף הבא בתור יחזור על הפריט הראשון שצויין ולהוסיף פריט נוסף משלו.
3. ממשיכים הלאה עם שאר המשתתפים עד שאחד המשתתפים אינו זוכר את רשימת הקניות.
4. ניתן לשחק עם כמה משתתפים שרוצים, אך עדיף בקבוצות קטנות.

 

 

משחק 'חברים לעט'

מי אמר שבגיל הזהב לא נהנים לחגוג?! ישנם משחקי חברה שנהיים מאתגרים יותר עם השנים, לכן זה חשוב לבחור את המשחקים המתאימים ליכולות המשתתפים. אחד מהם, הוא משחק קל ופופולרי ודרך מעולה לבלות ביום גשום.
איך משחקים:
1. לצורך המשחק יש להתחלק לזוגות
2. משתתף א' צריך דף ועט
3. משתתף ב' צריך שקית עם פריטים שונים
4. משתתף ב' בוחר פריט אחד ומתאר אותו במילים למשתתף א'
5. משתתף א' צריך לנסות ולצייר את הפריט שתואר בפניו
6. מטרת המשחק היא שהמשתתף המצייר יזהה איזה פריט הוא מצייר
7. אם רוצים תוספת אתגר, אפשר להוסיף לכל סיבוב טיימר 

ריקוד קצר

כולנו אוהבים עסקה טובה, לכן, פעילות שמשלבת הנאה, שיפור זיכרון ופעילות פיזית, היא בעיננו עסקה שאסור לוותר עליה. ריקוד משלב בתוכו אימון קוגניטיבי ופיסי יחד עם אינטראקציות חברתיות וכיף! לימוד כוריאוגרפיה פשוטה, תגרה ותעורר את פעילות המוח של המשתתפים, תסייע להורדת לחץ דם גבוה ותעלה את רמת שביעות הרצון הכללית. משתתפים שמתקשים בעמידה ממושכת או כלל אינם יכולים, לקחת חלק גם בישיבה. 

 

 

יוגה למוח

כן, יש דבר כזה. פעילות קלה מאוד אבל מאתגרת נפשית וקוגניטיבית עבור בני גיל הזהב, אבל לא רק. אין צורך בציוד, משתתפים נוספים וניתן לעשות אותה בכל מקום. המטרה של יוגה למוח היא לעורר את המוח בעזרת הגוף בלבד על מנת לשפר יכולות מוטוריות ותיאום עין-יד ובכך להעלות את היכולות הקוגניטיביות.
לדוגמה:
– עשו אגרוף ביד ימין והרימו את האגודל, החזיקו את התנוחה
– לאחר מכן, עשו אגרוף ביד שמאל ויישרו את הזרת
– עכשיו הפכו בין הידיים

אם אתם מרימים גבה כרגע, תנו לנו להבטיח לכם שזה רק נראה קל. נסו פעילויות דומות עם חלקי גוף נוספים.

במהלך כתיבת המאמר, נתקלנו בשפע הצעות ותרגילים לחיזוק הזיכרון, ורובן אפילו מהנות מאוד. לכן, אפשר לומר בביטחון שכל אחד יכול למצוא את הפעילות המתאימה לו. בכל גיל חשוב לחדד את היכולות הקוגניטיביות שלנו ובכל גיל זה אפשרי!
והכי חשוב – אל תשכחו להנות מכל רגע!

 

 

 

אנא מלאו את הטופס

ונציגנו יחזור אליכם במהרה
    דילוג לתוכן