כל היתרונות של התנדבות בגיל השלישי

מאז ומתמיד בלטה חשיבותה של תרומה לקהילה בשביל מי שידם אינה משגת. התנדבות נחשבת מעשה אוניברסלי – חוצה דתות תרבויות ויבשות. היא יסוד חברתי חשוב לקיומן של קהילות בריאות, ורווחת מאוד בארצנו. התנדבות יכולה להיות פתרון נהדר לגיל בו התפנה זמן פנוי רב (בעקבות יציאה לגמלאות, ילדים ונכדים שעזבו את הבית…) בו אתם ברשות עצמכם, מחפשים תחומי עניין ופנאי נוספים ורוצים להעניק מעצמכם לקהילה.

סוגי התנדבויות

  • מעשים טובים שאפשר לבצע באופן עצמאי (מעשה קטן או גדול האימפקט הוא עצום)
  • התנדבות מול בע"ח – כי אין לבבי כמו קשר עם חיה פרוותית ונאמנה
  • התנדבות עם ילדים (כתבנו על יתרונות קשרים בין-דוריים ממש כאן)
  • התנדבות בעמותות שונות הדואגות לביטחון תזונתי / כלכלי ועוד ועוד

למה זה טוב לגוף ולנפש? (ובפרט לגיל השלישי)
עיסוק בפעילות התנדבותית הוא בעל יתרונות רבים – הוא הופך אותנו לחיוניים ואכפתיים יותר, וככאלו שמתקשרים יותר עם הסביבה שלנו. על פי מחקרים התנדבות מובילה להפחתת מתח וחרדה, ומשחררת הורמונים טובים וביניהם הורמון האוקסיטוצין הגורם לתחושה טובה, וקשור לאריכות חיים.
אם אתם עדיין לא משוכנעים  – מחקרים הראו קשר חיובי מובהק בין התנדבות אצל מבוגרים מעל גיל 65 לבריאות.
מעבר לרווחה הנפשית התנדבות יכולה לשפר את היכולות הקוגנטיביות, היכולות הניהוליות וגם לחזק את הזיכרון.
בנוסף היא יכולה להביא איתה תחושת משמעות רבה, בכל גיל, ואם אתם שואלים אותנו זה אף פעם לא מאוחר להתחיל.

 

4 מבוגרים יושבים יחד

 

אז איפה מתחילים? 
יש מקומות רבים שאפשר להתנדב בהם, אבל קודם אפשר לשאול את עצמכם באיזו צורה אתם רוצים לתרום.
האפשרויות הן רבות: החל מתרומות כספיות, העברה של חפצים שאין בהם שימוש יותר, ועד להקדשת זמן, המלווה בד"כ באנרגיה ומשאבים: האם יש לכם ידע שהייתם רוצים להעביר הלאה למי שזקוק לו, אולי יכולות מסוימות, איתן תוכלו לסייע לאוכלוסייה במצוקה?
הצצה באתר 'רוח טובה' יכולה להיות התחלה טובה, מכיוון שהוא מרכז התנדבויות מגוונות, מכל הסוגים וביניהן גם התנדבויות המיועדות לגמלאים. בנוסף, יש עמותות דרכן תוכלו לתרום בגדים שאין בהם יותר שימוש ולרענן את הארון על הדרך (כמו עמותת 'אני שלישי'). ובעמותות כמו 'נולדת לנצח' ו'לא עומדות מנגד' תוכלו לבשל ארוחות חמות שיגיעו היישר אל קיבתם (וליבם) של אנשים הזקוקים לזה.

התנדבויות ברשת פרוטיאה 
גם אצלנו ברשת פרוטיאה, אנחנו דואגים לשלל פעילויות התנדבות משותפות בכל בתי הדיור שלנו. בכל התנדבות אפשר ליהנות מפעילות משותפת עם דיירים נוספים, להעניק ממרצכם לזולת ולצאת עם הרגשה טובה על הלב.

 

אנא מלאו את הטופס

ונציגנו יחזור אליכם במהרה
    דילוג לתוכן