תשכחו מאנטי-אייג'ינג ותחשבו על-זקנה

סוגיית הזקנה מעוררת מחשבות וחששות עבור כולם, בכל גיל לאורך החיים, מצד שני, רובנו לא בעלי ידע לגבי התהליך הטבעי הזה, עובדה שמוסיפה דאגה וחרדה בהקשר של הזדקנות.

לאחרונה עלה בכותרות הספר "UNAGAING" מאת פרופ' רוברט פרידלנד,נוירולוג אמריקני, שמציע השקפה אחרת. פרופ' פרידלנד, טוען בספרו, שזקנה מביאה איתה הזדמנות מופלאה ושיש לנו את היכולת להזדקן הרבה יותר טוב אם נדאג לרזרבות בארבעה גורמים המשפיעים על הדרך שבה נזדקן: גופני, חברתי, קוגניטיבי ונפשי.

ההזדמנות עליה מדבר פרופ' פרידלנד, מתייחסת להזדמנות לקבל וליישם החלטות בנוגע לאופן בו אנחנו חיים, שיכולות לשפר את תהליך הזקנה ולאפשר לנו לחיות את הפוטנציאל שלנו. 

בספרו, פרידלנד מסביר את החשיבות של הכרה והבנה של השלב הנוכחי של החיים בו אנחנו נמצאים, כלומר, לקבל בהבנה שהזיכרון שלנו בגיל מבוגר אינו מה שהיה פעם, אבל להתייחס לאובדן היכולות בתוך הקשר רחב יותר של מצב קוגניטיבי ופיסי כולל. יש לקבל את העובדה שהזיכרון בגיל 94 יעבוד פחות טוב מגיל 49! 

התגובה שלנו למצב מושפעת מאוד מהציפיות שלנו, מחשבה יוצרת מציאות, מכירים? אם נאחוז בציפיות שליליות לקראת אירוע או מצב מסוים, האופן שבו נתפוס את המצב תושפע לרעה. לחילופין, אם יהיו לנו ציפיות חיוביות, ייתכן שהתפיסה שלנו תטה לצד החיובי.

 

המטרה, על פי פרידלנד, אינה "הזדקנות נורמלית", אלא לבצע בחירות מעולות שיאפשרו לנו הזדקנות יוצאת דופן. ומפרט שלוש מטרות בנוגע להזדקנות: 

הראשונה היא, לא למות. הוא לא מוכר לנו חיי נצח, אלא מתייחס לעובדה שרובנו רוצים להמשיך לחיות. השנייה, לא לחלות. המטרה השלישית להזדקנות היא, לשמר ולתחזק רמות גבוהות של תפקוד בגילאים מבוגרים, יחד עם תחושת רווחה ועמידות בפני ירידה ואובדן תפקודים. 

לאורך החיים נתעמת מול אתגרים פיזיים וקוגניטיביים, היכולת לשרוד ולפרוח על אף האתגרים האלו, היא גורם קריטי בהזדקנות. ולכן הוא ממליץ לקחת בחשבון את שלושת המטרות יחד, ולשאול את עצמנו, איך נוכל לחיות חיים אקטיביים, בריאים וארוכים? מה אנחנו צריכים לעשות היום כדי להגדיל את הסיכוי לחיים ארוכים ללא מחלות? מה אנחנו יכולים לעשות כדי לעלות את הסיכוי שנהיה בעלי יכולות גופניות ועמידות גבוהות? 

בריאות אינה תהליך פסיבי, יש לנו את היכולת לשלוט בגורמים בעלי הכרעה על הבריאות והכושר שלנו, בעזרת פעילות, תשומת לב והשקפה. 

 

 

 

לא ניתן למנוע את כל השינויים שקורים בעקבות התבגרות, אבל רבים מהתפקודים שנפגעים במהלך השנים אינם תוצר של  הזדקנות בלבד אלא תוצאה של סגנון חיים לא בריא. אבל אפשר גם אחרת!

גיל הזהב יכול וצריך להיות שלב נפלא בחיינו. בשלב זה אנחנו אמורים להיות חופשיים מעבודה ודאגות וזמן פנוי לעשות בו כרצוננו. 

לשמחתנו, דיירי פרוטיאה יכולים להעשיר את חיי החברה שלהם, לעסוק במגוון פעילויות ספורטיביות, ללמוד ולהתפתח, לקחת חלק במגוון הרחב של החוגים המתקיימים בכל יום, לרקוד, לשיר, ליצור ולכתוב. 

מוזמנים לבקר באתרי הרשת לכל הפעילויות.

 

אנא מלאו את הטופס

ונציגנו יחזור אליכם במהרה
    דילוג לתוכן